Cílem hubení štěnic je nalezení všech úkrytů, kde se štěnice schovávají a jejich následné ošetření (ať už se jedná o fyzické nebo chemické). Tato místa však nejsou pouze pod matrací nebo za postelí. Štěnice se skrývají i v těch nejvíce nepřístupných místech, kde jsou po dobu svého úkrytu nejméně vyrušované. Mohou být schované v nočním stolku, mezi poličkou a zdí, za skříní, pod skříní apod. Jejich výskyt není omezen pouze na postel, jak se mylně mnoho lidí domnívá.

Kousnutí od štěnice

V průběhu dezinsekčního zásahu je s veškerým nábytkem manipulováno, aby měl technik 100% jistotu, že nebyla přehlédnuta ani jedna štěnice nebo její vajíčko. Nábytek, který lze jednoduše rozebrat, bude v průběhu zásahu demontovaný. Každá škvíra, spára, mezera a díra je důkladně prohlédnuta. Většina nábytku je na konci zásahu vrácena do původního stavu.

K provedení takto náročné operace je nutná spolupráce ze strany obyvatel a jejich plná příprava.

Kontrolní seznam přípravy

  • Odstraňte veškeré oblečení a další věci ze skříní, šuplíků, komod, nočních stolků, stolů, úložných prostorů a jiných podobných míst v celém bytě.

  • Oblečení a jiný textil vyperte dle pokynů k praní uvedených na konci stránky*. Ujistěte se, že přemisťované oblečení a jiný textil jsou neprodyšně uzavřeny v plastových pytlích. Tímto se předejde rozšíření štěnic v dříve nezamořených místech.

  • Odstraňte peřinu, polštáře, povlečení a prostěradlo. Vložte je do plastových pytlů a neprodyšně uzavřete. Následně postupujte dle pokynů k  praní*.

  • Odstraňte veškeré závěsy a záclony. Následně postupujte dle pokynů k  praní*.

  • Důkladně vyluxujte podlahu. Pytel z vysavače neprodyšně uzavřete a odneste ihned do popelnice.

  • Věci z pod postele poskytují perfektní útočiště pro štěnice. Všechno oblečení a textil musí být neprodyšně uzavřeno do plastových pytlů a vypráno dle pokynů k  praní*.

  • Nepřenášejte žádné věci z okolí postele do jiných částí objektu. Může tak dojít k rozšíření štěnic.

  • Je důležité, abyste Vy i Vaši domácí mazlíčci opustili objekt před začátkem zásahu a nevraceli se po dobu minimálně 4 hodin. Akvária s rybičkami mohou zůstat na místě. Musí však být zakryté a vzduchový filtr musí být vypnutý.

  • Věci, které nelze vyprat (knihy, hračky, CD, DVD, osobní věci apod.) prohlédněte, zda nejeví známky štěnic a následně je neprodyšně uzavřete v plastových pytlech. Ponechte věci na svých místech, pokud si nejste jistí.

  • *Pokyny k praní: Veškeré oblečení a textil musí být vyprané (>60°C), nebo vložené do sušičky na minimálně 30 minut (>40°C). Všechny tyto věci musí být následně uskladněny mimo ošetřované prostory (ideálně ve vaně, sprchovém koutě, na balkoně nebo na kuchyňské lince). Oblečení, povlečení, deky apod. nelze z důvodu častého kontaktu s pokožkou ošetřit insekticidy. Z tohoto důvodu je praní velmi důležitým krokem. V případě nedodržení tohoto kroku se mohou štěnice vrátit a znovu zamořit domácnost.

Praní prádla před zásahem