Probudili jste se ráno s kousnutím nebo štípnutím právě hledáte odpověď na tu nejhorší možnou otázku. Je to kousnutí od štěnice?
Odpověď není jednoduchá, protože poznat kousnutí od štěnice na základě pupínku či štípance nelze. Každý člověk reaguje na kousnutí jinak, někteří dokonce vůbec.
Existuje však pár příznaků, jenž mohou naznačit, že se může jednat o kousnutí od štěnice.
Jak vypadá kousnutí od štěnice
V případě reakce může být velmi podobné štípnutí od komára. Velmi často se jedná o více kousnutí v jednom místě. Štěnice jsou v průběhu svého krmení velmi senzitivní na pohyb hostitele. A tak se i při malém pohybu přestanou krmit. Následně ve svém krmení pokračují, nejčastěji v blízkosti prvního kousnutí.
Místo kousnutí
Nejčastější na odkrytých místech. Může to být okolo krku, rukou, nohou a dalších míst, jenž jsou v průběhu spánku odkrytá. Štěnice nevleze pod pyžamo, do vlasů, nebo pod peřinu.
Průběh kousnutí
Jakmile štěnice najde preferované místo kousnutí na hostiteli, zahákne se do něj předními nožičkami. Tím získá páku potřebnou k dolování svého pokrmu. Zakousnutá je v pravém úhlu s kůží a pohyby těla dopředu a dozadu se štěnice zařezává do hostitele. Celý proces je pro člověka bezbolestný. Jakmile najde, co hledá, začne se krmit. V průběhu sání krve za sebou štěnice často nechají malinkou kapičku krve.
Jak často se štěnice krmí
V každém stádiu se štěnice musí nasát krve, aby mohla jednou dovršit dospělosti. V dospělosti je pak sání krve nutné k produkci vajíček u samic a spermatu u samců. Štěnice se v průběhu sání krve zvětšují. Jak moc se zvětšují záleží na stádiu a zda se jedná o samičku či samce. Krmení také záleží na teplotě, dostupnosti hostitele a na stádiu štěnice (nymfy se krmí častěji). Zpravidla se krmí jednou týdně.