Základní informace

Velikost: V dospělosti dorůstají velikosti až 16 mm.

Barva: Dospělci jsou snadno rozpoznatelní. Mají hnědé až bronzové tělo se dvěma černými horizontálními pruhy na zádech, začínajícími již u hlavy. Mladé nymfy jsou tmavé až téměř černé a také mají černé pruhy na zádech.

Křídla: Přestože jim v dospělosti narostou křídla, z pravidla je nepoužívají a raději utíkají.


Jak se zbavit Rusů?

Co můžete udělat svépomocí

Udržujte perfektní čistotu (i v místech, které běžně neuklízíte). V zájmu efektivních zásahů je nutné redukovat Rusům volně dostupnou potravu.


Jak probíhá dezinsekce Rusa domácího?

Přijedeme za Vámi v domluvený termín a provedeme důkladnou prohlídku objektu.

Zdokumentujeme veškerou evidenci a aktivitu Rusa domácího.

Objevíme sanitační a stavebně-technické nedostatky, které by mohly přispívat k jeho výskytu.

Navrhneme nápravná opatření k odstranění těchto nedostatků.

Zvolíme bezpečnou a efektivní metodu dezinsekce na míru Vašemu objektu.

Za cca 2 týdny provedeme kontrolu. Doplníme nástrahu, vyměníme lepové pasti.

Zavolejte nám
Napište nám


Jak se dostanou do budovy?

Rus domácí je nejčastějším ze švábů, který dokáže zamořit interiéry objektů po celém světě. Vzhledem ke své menší velikosti se umí schovávat v těch nejmenších škvírách a prasklinách. Dokáže se také velmi jednoduše šířit v zavazadlech, krabicích a dalších zamořených věcech, které si lidé přinesou domů. V bytových domech se šíří velmi rychle stoupačkami, potrubím topení i chodbami.

Co je přitahuje?

Nejčastějším zdrojem problému Rusa domácího jsou použité věci jako nábytek a zavazadla. Použitá elektronika může být mnohdy také potenciálním úkrytem tohoto škůdce – především jej přitahuje teplo, které vyzařuje. Navíc je přitahují místa s dostatkem potravy, vody a úkrytu, jako jsou:

  • Odpadkové koše
  • Kuchyňské skříňky
  • Okolí dřezů


Evidence Rusa domácího

Trus

Vypadá jako malé drobečky pepře. Jsou tmavé a často je najdeme zanechané na kuchyňských linkách a v šuplících. K vidění jsou také v těchto místech:

  • V okolí škvír a spár
  • V rozích místností
  • V okolí pantů dvířek kuchyňské linky

Ootéka (kapsule s vajíčky)

Samička Rusa domácího běžně nosí ootéku do cca 2 dní před položením. Prázdné ootéky tak mohou být nalezeny v místech s výskytem samiček. Velmi často tak bývá v blízkosti vlhkého prostředí.

Odér

Rus domácí zanechává v případě vysokého výskytu velmi silný odér.

Zavolejte nám
Napište nám


Čím škodí?

Rus domácí dokáže šířit špínu v domovech, kontaminuje potravu i nádobí. Od bakterií způsobujících otravu jídlem a úplavici až po alergeny, které mohou vést k vyrážkám a astmatickým záchvatům.

Rychlé šíření

Dokáží položit až 40 vajíček najednou, a dospívají již po dvou měsících. Vzhledem k rychlé reprodukci bývá vysoké zamoření otázkou chvíle. Rus domácí je vysoce odolný a rychlý. Navíc nemá v lidských obydlích přirozeného predátora. Z těchto důvodů tak jejich populace dokáží rapidně růst a je velmi těžké se jich zbavit.


Zanechte nám na sebe kontakt.

V nejbližší době se Vám ozveme.